Gaz kelebek sensörü ne işe yarar?

Gaz kelebek sensörü ne işe yarar?

Gaz kelebek sensörü ne işe yarar?

Gaz Kelebek Sensörü Ne İşe Yarar ?

Gaz kelebek sensörü konum sensörünün bir diğer bir ismi Position sensörü olarak tanımlanabilir. Gaz kelebek sensörü olarak tanımlanan bu parça ateşleme sisteminde en önemli rol oynayan parçalardan biridir. Gaz kelebek sensörü ne ile yarar? diye sorulacak olursa konum sensörü gaz kelebeğinin açılma oranının ölçümünü yapar ve bu açıyı elektronik kontrol ünitesine aktarmakta görevlidir.

 

Aktarılmış olan açının önemi sorgulanacak olursa aktarılan bu açı sayesinde emme manifoldu kısmından gelen hava ve yakıt karışımı gerektiği kadarıyla doğru ölçüde motora aktarılıp yanma başlangıcı oluşturulur. Bu nedenle açının önemi büyüktür. Otomobilin gaz pedalına basıldığı zaman gaz kelebeği harekete geçecektir. Artan yakıt ile birlikte hava girişi de aynı oranda artacaktır. Eski modele sahip araçlarda direkt gaz teli ile harekete geçecek olan gaz kelebeği, yeni model araçta aracın ECU’su tarafından gönderilecek olan sinyal ile birlikte gaz kelebeğinin konumu ayarlanmaktadır. Otomobilde bulunan sensörden alınan verilere göre karışım ayarlanacaktır. 

Gaz Kelebeği Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Gaz kelebek sensörü ne işe yarar? Sorusunun merak edildiği kadar bozulduğunda nasıl anlaşılması gerektiği de merak edilmektedir. Gaz kelebeği arıza yaptığı zaman kelebek üzerinde bulunan konum sensörü değiştirildiği durumlarda sorun büyük oranda çözülecektir.

 

Uyum sağlama sorunu da gaz kelebeğinin düzgün çalışmamasına neden olabilen sorunlardan biridir. Gaz kelebeği arıza sonucu sökülüp temizlenmelidir. Bilgisayar üzerinden uyum sağlama yapılacaktır. Gaz kelebeğinizde arıza belirtisi var ise kimi zaman sadece uyum işlemi yaptırılarak sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Gaz kelebeği bozulduğunu şu şekilde belli edecektir:

  • Motor arıza ışığı yanması: Otomobilinizde bulunan arıza ışığı, bir arıza sonucunda sürücüyü bilgilendirmek için yanacaktır. Gaz kelebeği arızası sonucunda da arıza ışığı yanacaktır.
  • Motorun geç çalışması sorunları: Gaz kelebeği arızalı olduğu zaman karışım oranı optimum seviyelerde tutulamayacağı için ilk marşta araç geç çalışacaktır.
  • Rölantide dalgalanma: Gaz kelebeğiniz arızalı olduğu zaman araç rölantide beklerken kendi kendine gaz verip bırakacaktır. Aracınızda tüm bu bahsi geçen sorunlardan biri var ise en yakın servise giderek aracınızın sorununuzu göstermeniz gerekmektedir. Sorun gaz kelebeğinde ise gaz kelebeğini değiştirmek sorununuzu çözmüş olacaktır.

 

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0